Ast Irk Tarihçesi

American Staffordshire Terrier yeni bir cins değildir.

Cinsin Amerikan Kennel Club (AKC) tarafından tescil edilmesine ve  1939 da kabul edilmesine rağmen sadece 1800ten itibaren o zamanki Bulldog’ların ve Game Terrier’lerin karıştırılıp yeni bir cins üretmek amacının sonucu olarak ırk tarihçesi başlamaktadır. Bu ırkının adı Stafordshire Bullterrier oluştu.

En eski ve en çok bilinen AKC' de kayıt yapan Staffordshirler'den olan ve 1930‘ların Gangster komedilerin yıldızı Pete (gerçek ad Lucenay's Peter) adlı köpek yavrusudur.

Bu cinse ait en eski ataları staffordshire bullterrierler İnglitere'den gelseler de,

American Staffroshire Terrier gelişimi aslında tam olarak Amerikada gerçekleşmiştir. İlk ithaledilen köpeklerin gelişmesindeki başarı, Amerikalı göçmenler  katkısıyla olmuştur.

O zamanın köpekleri çeşitli çiftlik işlerinde , onlarla birlikte ayı, yaban domuzu avında, ev  bekçiliğinde ya da sadece mükemmel bir arkadaş olarak kullanılmaktaydılar. İnanılmaz bir hızla bu köpeklerin sanınen iyi arkadaşlarından biri olarak ün kazanmıştır. Eski ataların çoğu ''spor'' amacı ile üretilmiş, tam olarak köpek dövüşü maksatıyla yetiştirilmiştir.

Ne de olsa sadece bu cinse ait olağan üstü bir çeviklik; eski atalarının dövüşlere yönelik üretim ve ayıklama sonucunun bir ürünüdür. Ozamanda kullanılan adı Yanki Terriermış.

American Staffordshire Terrier atalarının

diğer Köpeklerle dövüşmüş olmasına rağmen 1930 yılından itibaren cinsi üretme ve yetiştirme dövüşlere yönelik değildir. Ozamandaki dövüşe pek ingelemneyen , daha soyal olan, ve anatomisi olarak daha düzgün olan köpekler üzerinde bir üretim çalışması başlamıştır.

Bugünkü  American Stafforshire Terrier gladyator değil bir arkadaş, yoldaş, sergi ve spor köpeğidir. Şimdilik zamanında American Stafordshire terrier güzellik yarişmaladdan, baazen spotlardan, arama kurtarma ve çöcuk bakıcilerden en başarli köpek biridir!

American Staffordshire Terrier Irkı Kinoloji Derneği 
İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün Onayıyla
30 / 04 / 2013
tarihinde resmiyet kazanmıştır
pati pati
pati pati


Greatest Selection Of Amstaff
LOGO.png
fcı vektorel logo.png
kif_logo.png
Facebook

LIKE US ON

Every Day Open 

pati pati
Veterinerimize
Sorularınızı Sorabilirsiniz.
 
ilker ÖRKMEZ
ATAŞEHİR / iSTANBUL
İlker ÖRKMEZ